×

Sabancı Üniversitesi Maçka Kampüsü

Kategori: Eğitim
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2017
İşveren: Sabancı Üniversitesi
Alan: 10.000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Ayşe Akbaş Yıldırım, Begüm Alyemiş, Adnan Eser

İstanbul’un merkezinde Dolmabahçe’nin üzerinde yer alan Maçka Semtinde Bayıldım Caddesi üzerinde yer alan Hilton ParkSA otelinin Sabancı Üniversitesi Üst Seviye Sertifika Programları için dönüşüm projesi için Kreatif Mimarlık seçilmiştir. 3 bodrum kat, zemin kat, 6 normal kat ve bir çatı teras katından oluşan proje toplam 10.000 m² kapalı alana sahiptir.

Sabancı Üniversitesi Akademisyenlerle oluşturulan ihtiyaç programı mevcut yapı içerisinden planlanırken zemin kat konferans salonları ve Sergi / Oturma alanı olarak planlanmıştır. 1. Bodrum kat sokak eğiminden dolayı iç bahçeye sahiptir ve yemek salonu ile rezerv derslikler için planlanmıştır.

Öğrencilerin ders aralarında keyifli bir vakit geçirmelerini sağlamak için mevcut yapıda asansör holünün karşısında zemin kat ile 6. kat arasında geniş bir merdiven holü oluşturularak katlar arasında görsel iletişim sağlanması hedeflenmiştir. Plastik bir etkiye sahip olan merdivenin dışardan algılanması ve yapının Sabancı Üniversitesi ile yeni bir kimlik kazanması için cephede şeffaf bir yırtık oluşturulmuştur.