×

LÖSEV Lösemili Çocuklar Kenti

Kategori: Sağlık
Lokasyon: Ankara
Proje Tarihi: 2012
İşveren: Lösev Lösemili Çocuklar Vakfı
Alan: 90,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Ayşe Akbaş Yıldırım, Onur Arat, Selim Aygün, Mesut Bayraktar, Zeynep Çakmak, Mehmet Alpertong, Begüm Alyemiş

Ankara İncek bölgesinde LÖSEV’e ait sağlık kompleksi 90.000 m² kapalı alana sahip hem genel hem de onkoloji alanında uzmanlaşan bir hastane kompleksi olarak tasarlanmıştır. Helikopter pistine, acil ve yoğun bakım ünitelerine sahip 280 yataklı yapının bir diğer özelliği ise hizmet alanlarının yarısının çocuk hastalara ayrılacak olmasıdır. Tam teşekküllü 70 polikliniğe sahip LÖSEV hastanesinin genel ve onkoloji poliklinikleri, hasta odalarındaki gibi çocuklar ve erişkinlerin ihtiyaçları düşünülerek özel olarak tasarlanmıştır.

Kompleksin bir diğer yapısı ise Onkoloji ve Çocuk hastalarının refakatçilerinin konaklayabileceği 160 yataklı bir konaklama yapısıdır. 13 katlı konaklama yapısı, hasta yakınları hastaneden uzaklaşmadan ama konforlu bir şekilde uzun süreli konaklama ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde planlanmıştır. LÖSEV sağlık kompleksinde bir de dört katlı eğitim yapısı bulunmaktadır. Eğitim bloğu anaokulu, ilkokul ve ortaokul-lise eğitimi verilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Araziye ustaca konumlandırılan bu üç yapının tüm cephelerinin her zaman gün ışığı almasına ve zemin kotunda rahat bir yaya ve araç trafiğinin çözülmesine özellikle dikkat edilmiştir.

Eğitim ve konaklama bloğunun girişlerinin ve önündeki meydanın arazi yanındaki çocuk parkına yakın konumlandırılması ile hastane girişinin bağımsız olarak çalıştırılmasına imkan sağlanmıştır. Sağlık kompleksinde ayrıca LÖSEV vakfına gelir getiren el ürünlerinin üretilebileceği hobi evleri de ayrı bağımsız birimler olarak tasarlanmış ve hastane girişine yakın bir şekilde konumlandırılmıştır.