×

Arçelik Ar-Ge Kampüsü

Kategori: Ofis, Kültür/ArGe
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2016
İşveren: Arçelik
Alan: 73,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Onur Arat, Begüm Alyemiş, Erhan Yıldız, Fatma Savgan, Adnan Eser

Davetli yarışma konusu olan İstanbul Çekmeköy’de yer alan 40 dönümlük bir parselde toplam 73.000 m² kapalı kullanım alanı olan Arçelik AR-GE kampüsünde, laboratuvar, çalışma ofisleri, Arçelik Müzesi ve firma bünyesine yetiştirilecek teknik personel için bir meslek lisesi bulunmaktadır.

Arsanın kuzeyinde yer alan üçgen ormanlık alan kiralanarak projeye dahil edilmiş,  yapılarının ortasındaki yeşil alana bu ormanın sızabileceği parçalı kütlelere sahip bir planlama anlayışı benimsenmiştir. Bu sayede ormana bakan ofis kütleleri yerine ormanın içinde yer alan bloklar tasarlanmıştır.

Arsanın güneyinde kalan 9 dönümlük bölüm, ileride tasarlanacak meslek lisesi için ayrılmıştır. Meslek lisesi ile kampüsü her iki birimin de kullanabileceği ortak spor alanları ayırmaktadır.

Arsanın eğimli topoğrafyasının avantajlarını da kullanarak aradaki açık ve yarı açık mekanlarla birbirine bağlanan geniş konsollara sahip dikdörtgen bloklar kampüsün tüm fonksiyonlarını içinde barındırır. Gün ışığı istemeyen servis mekanları, oditoryum ve otoparkların arazi eğimi ile yer altında çözüldüğü projede kuzeyden güneye doğru akan ana omurgaya takılı bloklar tüm ofis ve çalışma mekanlarını barındırır.

 

 

Çatı bahçeleri, ortak alanlardaki yeşil alanların yanı sıra, zemin ve birinci kata yayılan, bloklar arasında gün ışığının içeri alındığı ortak kapalı alanlar da değişen çağdaş çalışma ve ofis düzeninin mekânsal yansıması olarak tasarlanmıştır.