×

AC Hotel Maçka

Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2012
İşveren: Tanrıverdi Holding
Alan: 5,500 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Nesrin Asal, Aysun Şentürk, Tolga Işıkyıldız, Sevan Özacar

AC Hotel İstanbul’un Maçka semtindeki Taşlık Otel binasının yenilenmesi ve kent merkezinde kısa süreli konaklamaya cevap verecek bir iş oteli olarak kurgulanması projesidir.

Turizm ve konaklama tesislerinin mimari tasarım, iç mekan tasarımı ve mekânsal organizasyonu konusunda önemli tecrübelere sahip Kreatif Mimarlık’ın üstlendiği proje duru ve sakin kimliği ile Akaretler caddesinde huzurlu bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır. Lobinin doğrudan sokağa açıldığı otelde, Nişantaşı’nın klasik apartman cephelerinden referans alınmış yatay hatlı bir cephe tercih edilmiştir.

Akaretler yokuşunda bulunan mevcut yapının yenilenmesi ve arka parselindeki yapının otele eklenmesi ile oluşan yeni projede 98 oda bulunmaktadır. İmar koşulları nedeniyle yıkıp yeniden yapmak yerine, daha zorlu bir süreç olan yenileme yöntemi tercih edilmek zorunda kalınan otelde mevcut kat yükseklikleri nedeniyle uluslararası mekanik-elektrik standartları ve Marriott’un oda büyüklükleri taleplerini karşılamak açısından ulaşılan sonuç hem işveren hem de kullanıcılar açısından fazlası ile tatmin edici olmuştur.