×

TEB İzmir Bölge Müdürlüğü

Lokasyon: İzmir
Proje Tarihi: 2000
İşveren: Türk Ekonomi Bankası
Alan: 1,200 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Erkan Güzemre, Tuba Eskiköy
Ödül: Ulusal Davetli Yarışma, Birincilik Ödülü

1928 yılında Banca Commerciale Italiana için Antonio Mongeri tarafından tasarlanan yapı, 1979 yılına kadar aynı kurum için hizmet verdikten sonra terk edilerek on yıl içinde harap konuma düşmüştür. 1988 yılında Türk Ekonomi Bankası tarafından satın alındıktan sonra açılan davetli yarışma sonucunda Kreatif Mimarlık binanın restorasyon ve renovasyon projelerini yapmak için seçilmiştir. Orijinal çizimlerin binanın eski sahibi olan Banca Commerciale Italiana’nın Milano’daki merkezinden temin edilmiş, mevcut yapıda yapılan analizlerde taşıyıcı sistemin ciddi hasar gördüğü tespit edilmiştir.

Cephenin askıya alınması ile yapı aslına sadık kalınarak statik olarak güçlendirilmiştir. İç mekanların anıtsal havası ve cephenin zamana karşı verdiği varoluş çabası, geçmişte de banka kuruluşlarına hizmet etmiş yapı içinde var olacak şubenin genel şube anlayışından çıkarılıp “tarihsel mirasın öznelliğine saygılı bir prestij yapısı” olarak tasarlanmıştır.

 

 

Güncel bankacılığın talep ettiği işlevsel ve teknolojik ihtiyaçlar, yapının genel karakteristik özelliklerini zedelemeden yerleştirilerek iç mekanda yapının tarihi sürecine uygun yapı elemanlarının ve malzemelerinin seçilmesine özen gösterilmiştir.