×

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

Kategori: Sağlık
Lokasyon: Bursa
Proje Tarihi: 2010-2011
İşveren: Bemsa Holding
Alan: 9,700 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Onur Arat, Aslıhan Bolat, Ayşegül Kapısız, Ufuk Berberoğlu

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Bursa Osmangazi’de Osmanlı döneminden kalan Kara Mustafa Paşa Kaplıcalarının hemen yanında yer almaktadır. Zemin üstünde üç katlı dikdörtgen prizma bir kütleden oluşan 85 yatak kapasiteli hastanenin mimari renovasyon ve iç mekan tasarımı Kreatif Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Civardaki tarihi yapılar nedeni ile bulunduğu konumun niteliğinden ötürü Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün de onayı alınan projede Kara Mustafa Paşa Kaplıcaları’nın romatizma başta olmak üzere benzer hastalıklara iyi gelen kükürtlü termal sularından yararlan havuzlar tasarlanmıştır.

Tesiste bulunan dört havuzdan biri açıktır ve kapalı grup terapi havuzunun hemen yanında yer almaktadır. İkinci bodrum katta yer alan çukur bahçeler ve bu mekanın çift kat yüksekliğindeki cam cephesi sayesinde bir üst kattaki tedavi üniteleri de bodrum katta bulunmalarına rağmen gün ışığı alabilmektedir.

Ana bloğunun ortasında lobiden sonra yer alan kafeterya kütlesi, arkasındaki havuz alanlarını  giriş yönünden bakıldığında gizlemektedir. Kafeterya kütlesinin iki katlı cam cephesinde güneş kırıcı alüminyum panellerin doku ve renkleri iç mekanda bazı yüzeylerde tekrar edilerek tüm tesiste istikrarlı bir görsel kimlik yaratılmıştır.