×

ODTÜ Yönetim Binası Kütüphane ve Bilgisayar Merkezi

Kategori: Eğitim
Lokasyon: Girne / Kıbrıs
Proje Tarihi: 2003
İşveren: ODTÜ
Alan: 8000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç


Proje Kıbrıs’ta ODTÜ Kampüsü içinde yer alacak Yönetim Binası, Kütüphane ve Bilgisayar Merkezi konulu yarışma için tasarlanmıştır.

Tasarlanan yapılar kampüsteki ana omurga aksı devamında oluşturulan bir ale üzerine yerleştirilmiştir.  Alenin sonunda yer alan doğal falez üzerinde Kuzey Kıbrıs’a açılan bir pencere olarak “ODTÜ balkonu” tasarlanmıştır.

“Bilgi Aksı” olarak tanımlanan ikinci omurga aksı, Yönetim yapıları, Bilgi İşlem Merkezi ve Kütüphane yapılarının arasında yapıları ayırma ve birleştirme işlevini üstlenmesi amacıyla oluşturulmuştur.

İki omurganın kesiştiği noktada “Bilgi Meydanı” yer  almaktadır.  “Bilgi Meydanı” köşelerini oluşturan dört yapının arasındaki boşluklardan derin perspektiflerle üç yönde okula ve bir yönde de Kuzey Kıbrıs’a açılır.

Bu kararlar doğrultusunda, sıcak Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede güneş ve rüzgar verileri dikkate alınarak konumlandırılan yapılar gölgeli ve serin dış ortamların oluşturmak amaçlanmıştır.

Dış mekan kullanımını desteklenmek için “Bilgi Aksı” üzerinde yeşil alanlar ve su kanalları  tasarlanmıştır.

 

Yapı bloklarını iklim, kullanım amaçları, topoğrafya ve kampüs genel yerleşim özelliklerinin bir arada değerlendirilmesiyle dik açılı iki aks üzerinde ayırıp yeniden birleştirme olarak özetlenebilecek tasarım kararları, ara yüzler yardımıyla kullanışlı, serin, geçirgen bir yapı oluşturmaktadır.