×

Nestortaköy

Kategori: Konut/Karma
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2011-2012
İşveren: BORR-GMG
Alan: 21,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Erhan Yıldız, Sinan Günay, Çiçek Tezer, Aysun Düzkan

Nestortaköy konut projesi, İstanbul Ortaköy vadisinde ince ve uzun bir parselde tasarlanmıştır. İşverenin ihtiyaçları ve imar koşulları uzun, monoblok bir kütle yapmaya elverdiği halde, proje tasarımında parçalı blok tipolojisi benimsenmiştir. Bu coğrafyada Galata, Pera sonrasında Beşiktaş, Teşvikiye, Kadıköy, Bakırköy gibi bölgelerde gelişmiş olan ve hafızamızda olumlu yer etmiş apartman tipolojisinin avantajlarını mevcut koşullarda güncel ihtiyaçlar için yeniden kullanmak tasarımın ilk kriterlerinden biri olmuştur.

Düz olan arazide, bloklar arasında yarım ile bir buçuk metre arasında kot farkları yaratılarak, zemin kattaki dairelerin bahçelerinin sınır teşkil edecek bir duvara ihtiyaç kalmadan birbirlerinden kopartılması sağlanmıştır, bu sayede insan ilişkilerinin sürdürülmesi için elverişli bir koşul yaratılırken yeterli mahremiyet ve mülkiyet hakkı da korunmuştur.

Arsanın başında ve sonundaki büyük bloklarda her katta dört, diğer bloklarda ise her katta iki daire olmak üzere tüm projede 16 tanesi dahil toplam 74 adet konut yer almaktadır.

 

  

Yaşadığımız coğrafyada evlerimizde misafir kabul etme kültürünün yaygın olması dikkate alınarak, oda sayısına göre salonların boyutlarının değiştirildiği güncel konut planlamasının tersine Nestortaköy’de tüm salonlar aynı büyüklükte tasarlanarak misafirlik kültürünün mekânsal ihtiyaçlarına özen gösterilmiştir. Tüm salonların arsanın güney yönünde yer alan yeşil doku ve yola bakması sağlanmış ve bu yeşil dokunun bloklar arasına planlı bir şekilde sızması sağlanmıştır.

 


Komşuluk ilişkilerini teşvik eden planlama kararları ve optimumların sağlanması yönündeki stratejileri sayesinde yoğunluğun en az şekilde hissedildiği, kent içinde küçük bir konut dokusu oluşturan Nestortaköy’ün en büyük iddiası, “zamansız olması”dır.

Blokların konumlanmasında mümkün olduğunca araç trafik yolundan uzak durularak hem akustik hem de görsel bir mahremiyet yaratılmıştır. Arazinin kuzey cephesinde yer alan yüksek istinat duvarı ise hızlı yayılan sarmaşık türü bitkilerle yeşillendirilmiştir. Arazinin iki ucunda ise açık yüzme havuzunun yer aldığı sosyal tesis ve spor sahaları konumlandırılmıştır.

Arazi altından ortak otopark katı ile bağlanan dört kat yüksekliğindeki blokların dış cepheleri bakım gerektirmeyen ve kendi kendini temizleyen seramik ve doğal toprak renklerinde renklendirilmiş alüminyum panel yüzeylerle kaplanmıştır.