×

MedAmerikan Tıp Merkezi

Kategori: Sağlık
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2013-2014
İşveren: Amerikan Hastanesi
Alan: 17.000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Birkan Kankatan, Özgür Özal, Seda Çatal, Dila Sel Sarı 

Kreatif Mimarlık Med Amerikan Tıp Merkezi projesi çalışmalarına, 2013 yılı sonunda, Bağdat Caddesi üzerinde Feneryolu mevkiinde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek uygun bir yapı bulunduğunda başlamıştır. Müteahhitliğini de Kreatif Mimarlık’ın üstlendiği Med Amerikan Tıp Merkezi’nin inşaat işleri 2015’te tamamlanmıştır.

Med Amerikan Tıp Merkezi, Bağdat Caddesi’ndeki yükseklik sınırlandırmasına uygun olarak zemin üstünde dört kattan oluşmaktadır. 8.500 m² toplam kapalı alana sahip binada gün ışığı alması gerekmeyen mekanlar zeminin altındaki dört bodrum katında bulunuyor.

Merkezde günübirlik cerrahi operasyonların yapılacağı iki ameliyathane, acil servis, kadın sağlığı, pediatri, estetik, check-up, KBB, diş, kalp damar cerrahisi, göz, fizik tedavi gibi servislerine hizmet edecek 36 adet muayene odası bulunmaktadır. MR, CT, röntgen, mamografi, kemik dansitometre, panoramik röntgen cihazlarının bulunduğu radyoloji bölümünde ve klinik laboratuvar bölümünde hastaların ihtiyaç duyduğu tüm ileri görüntüleme, tetkik ve tanı hizmetleri sağlanmaktadır.

Toprak üzerindeki tüm mekanlar, merkez etrafındaki sirkülasyon ve bekleme alanlarına doğal ışık sağlayan ve zeminde bir iç bahçeye dönüşen cam galeri etrafında toplanmıştır. Yönetmeliklerin gerektirdiği minimum yükseklik ve geçiş ölçüleri ile sınırlı kalmayan planlama yaklaşımında hasta konforunu ve hizmet kalitesini arttırmak hedeflenmiştir. Medikal gereklilikler nedeni ile bir arada ve yakın olması gereken servisler mekanların bina içindeki organizasyonunu şekillendirmiştir.

Projenin mimari müellifi Kreatif Mimarlık sağlık sektöründeki tecrübelerinden de yararlanarak medikal mekânsal planlamanın yanı sıra merkezin iç mimari projesini üstlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

Planlama ve malzeme seçimi aşamasında hasta hizmetlerinin hijyen ve temizlik ile ilgili talepleri ile işletmenin yoğun kullanıma dayanıklılık ihtiyaçları göz önünde tutularak kullanıcılara konforlu ve ihtiyaçları için tasarlanmış bir mekan bulundukları hissini vermek hedeflenmiştir. İç mekanlarda sakin ve huzurlu bir atmosfer sağlayan kahverenginin tonlarında natürel renkler ve malzemeler tercih edilmiştir.

Med Amerikan Tıp Merkezi’nde Bağdat Caddesi’nin üzerindeki mevcut konut dokusuna uygun farklı cephe alternatifleri detaylıca çalışılmıştır. Binanın bulunduğu yerle aykırı olmayan ama çağdaş bir kimlik benimsemesine dikkat edilmiştir. Bu kimlik yaratılırken, projelerinin Kreatif Mimarlık tarafından yapıldığı Amerikan Hastanesi ve yeni inşa edilen Koç Üniversitesi Hastanesi ile ortak bir görsel dil oluşturmak hedeflenmiştir.