×

MAPFRE Türkiye Yapı Kompleksi

Kategori: Ofis
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2012
İşveren: MAPFRE
Alan: 12,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Onur Arat, Erhan Yıldız, Sinan Günay, Mehmet Alpertong
Ödül: Ulusal Davetli Yarışma Birincilik Ödülü

Güncel yaşamın gerekliliklerinin yanı sıra kentin kültürel, ekonomik ve coğrafi verileri dikkate alınarak işverenin ihtiyaçlarına göre tasarlanan MAPFRE Sigorta’nın Fındıklı’daki yeni kompleksi, Salıpazarı’nın tarihi geçmişi ile uyumlu ve aynı zamanda bugünün var olan olumsuzluklarını değiştirmeye aday bir yapıdır.

MAPFRE tarafından Fındıklı’da yer alan firmaya ait parsellerde artan mekan ihtiyaçlarına cevap verecek yeni ofis ve yaşam alanlarının tasarımı için açılan davetli yarışmayı Kreatif Mimarlık kazanmıştır.

MAPFRE Türkiye Genel Sigorta ve Genel Yaşam Yapı Kompleksi’nde kullanıcıların hem iç hem de dış mekanları verimli  ve konforlu kullanabilir olmalarına dikkat edilmiştir. Yeni kompleks yedi bitişik parsel içinde, ikisi mevcut üçü yeni olmak üzere beş farklı yapı bloğundan oluşmaktadır.

Mapfre Genel Sigorta’nın ofis birimlerinin yer aldığı, Meclis-i Mebusan Caddesine cephesi olan, araç ve yaya trafiğinin içeri alındığı A Blokta yapı kompleksinin ana girişi yer almaktadır. Tüm kompleksi sosyal olarak birbirine bağlayan bir yapı olarak tasarlanan B Blok ise Mapfre Genel Yaşam’ın ofis birimlerinin yanısıra  bir iç bahçe çevresinde seminer salonu, eğitim salonları, personel restoranı, cafe ve çok amaçlı davet alanını içermektedir. Tüm birimlere hizmet veren hukuk departmanı, farklı kotlardan doğrudan ilişkili sağlık kulübü ve kütüphane C Blok’ta yer alırken, arsa sınırları içinde kalan mevcut binaların cephe yenilemesi ve kapsamlı bir renovasyon gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Mevcut yapılardan D Blok uzun süreli gelen misafirlerin konaklaması, E Blok yakın bölgede çalışan acenta ofisleri için planlanmıştır.