×

Lignadecor Fabrika & Ofis Binası

Kategori: Üretim/Ticari
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2008
İşveren: Lignadecor
Alan: 23,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Selim Aygün

Lignadecor’a ait Gebze Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde bulunan 63 dönüm parselin 26 dönümlük kısmı üzerinde tasarlanmış fabrika ve yönetim ofisi binasıdır. Projede giriş ve çıkış ayrı düşünülmüş, trafik yoğunluğu minimize edilmeye çalışılmış ve oluşturulan ring ile bu fikir desteklenmiştir.

Yapı üretim tesisi kısmı bodrum, zemin ve asma kat olmak üzere toplam 3 kattan, ofis kısmı ise zemin ve 3 normal kat olmak üzere toplam 4 kattan oluşmaktadır. Üretim tesisi kısmı bodrum katta servis ve depolama alanlarından, zemin katta üretim bantları alanlarından, asma kattaysa personel soyunma alanlarından oluşmaktadır.

Üretim tesisi kısmında bulunan cihazlar ve kullanılan malzemelerin depolanma sistemleri göz önüne alındığında kat yükseklikleri 9m, ofis kısmının kat yükseklikleri de 4.5m olarak belirlenmiştir. Böylece fabrika ve yönetim ofisi arasında bağlantı kurulabilecek katlar elde edilmiş ve birbiri içerisinde kontrollü geçişler sağlanmıştır. Bunların dışında ofis kısmında idari ve pazarlama ofisleri haricinde çeşitli araştırma laboratuvarları ile personelin bilgi ve becerilerini arttıracak eğitim ve seminer salonları da bulunmaktadır.