×

ERA Rezidans

Kategori: Konut/Karma
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2007
İşveren: ERA Yapı
Alan: 17,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Evren Yıldırım, Erhan Yıldız

Era Rezidans, İstanbul Balmumcu’da  bulunduğu konum ve önünde yer alan Darphane binası nedeniyle, uzun yıllar kapanmayacak bir boğaz manzarasına sahiptir. Arazinin öne çıkan bu özelliğinden mümkün olduğu kadar istifade edebilmek amacıyla yapı, tüm konut birimlerinden ve her birimin tüm mahallerinden manzara görebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Farklı mahallere iliştirilmiş olan balkon, çıkma ve iç balkonlar ile cephe dokusunda çeşitlilik elde edilmiştir. Cephe karakteri, alt kotlarda çıkma derinlikleri arttırılarak, daha geniş bahçe ve peyzaj alanlarına dönüştürülmüş ve bahçe dubleksler elde edilmiştir. Bu doku, peyzaj kotunda giriş lobisi, restoran ve diğer sosyal alanların ışıklıklarına ve peyzaj havuzlarına dönüştürülerek, proje genelinde dil bütünlüğü sağlanmıştır.

Yapı yöneldiği manzara ve arkasında kalan kent dokusu arasında katı bir duvar teşkil etmemesi amacıyla iki ana bloğa ayrılmıştır ve kat plaklarında yeşil bahçeler oluşturulmuştur. Katlarda yer alan dolaşım alanlarının tümü diğer yaşam alanları gibi gün ışığı almaktadır. Konut birimlerinin bünyesinde yer alan farklı mahaller, barındırdıkları yaşantı ve işlevler doğrultusunda özelleştirilmiş ve farklı cephe birimleri oluşturulmuştur. Yapı, bünyesindeki bu farklı yaşantıların dinamik bir bileşkesi olarak tasarlanmıştır.