×

DPC Ofis

Kategori: Ofis
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2012
İşveren: Doğuş GYO
Alan: 60,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Erhan Yıldız, Sinan Günay, Sevan Özacar

Giderek artan globalleşme ve onun önemli aktörlerinden ekonomi ve finans, dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük kentlerin kimliğinin en önemli belirleyici unsurları olarak yerini aldı.   İstanbul Avrupa yakasında Levent-Maslak hattı, şirketlerin büyük bir istekle yerleştiği ancak hızlı globalleşmenin sonucu olarak da kentsel planlaması, altyapısı ve sosyal olanakları yetersiz bir finans aksı.

DPC ofis binasının tasarım sürecindeki analiz aşamasında, İstanbul’un bu önemli finans aksında yer alacak yapının karakterini belirlerken, kütlenin parsel içindeki konumu, giriş kotunda yaratılması gerekli yaya aksı ve sosyal yaşam alanı, ofis kütlesinin dış çevreden ve trafik yollarından algılanışı ve ana parsel içindeki mevcut DPC yapısı ile ilişkisi dikkate alınan temel konular olmuştur.

Parselin içinde, DPC ofis kütlesinin konumu ile birlikte toprak kotu seviyesinde DPC ile birlikte çalışabilen, kontrollü, kendine yetebilen ve dışa dönük bir buluşma alanı ve cidarlarında onu besleyen kiralanabilir ticari alanlar tasarlanmıştır.

A la Carte Restoran, Cafe, Kitap-CD Satış Birimi fonksiyonlar ile çevrili buluşma alanı, açık havada olması, parsel içinden algılanışı, boyutlarının insan ölçeğine göre düzenlenmesi, kentin hakim rüzgarlarından korunmuş olması ile hem ofis kütlesinde çalışanların hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerin tercih edeceği bir sosyalleşme düzlemidir.

Yapı yüksekliğinin sınırlı olması nedeni ile, parselin emsal haklarının tamamının kullanımı için yaratılan iç bahçede, iki kata yayılan kiralanabilir ofis alanları ve ofis katlarındaki firmaların kullanımına hizmet eden, aynı zamanda yapı dışından katılımcıların da kolay ulaşabileceği toplantı salonları, fuaye ve bu birimin servis alanları düzenlenmiştir.