×

Doğa Koleji Kasımpaşa

Kategori: Eğitim
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2013
İşveren: Ekol Yatırım
Alan: 8,500 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Birkan Kankatan, Melek Altınok, Özgür Özal

Anaokulu, ilk, orta ve lise eğitimini kapsayan 1.200 öğrenci kapasiteli Kasımpaşa Doğa Koleji Beyoğlu’nda Piyalepaşa Bulvarı üzerindedir.

Üç bloktan oluşan yapıda ders saatleri dışında öğrencilerin vakit geçirecekleri korunaklı bir alan yaratmak ve bu alanın kullanımı sırasında oluşacak gürültünün çevredeki konutlara  rahatsızlık vermesini engellemek amaçlanmıştır.

Bu nedenle, Okulda U şeklinde yerleştirilen bloklarda ders aralarında öğrenciler tarafından kullanılacak bir avlu oluşturulmuştur. Bu avlu aynı zamanda tören alanı olarak da kullanılmaktadır.

Sıkışık bir kentsel doku içinde, eğimli bir parselde yer alan okul yapısının tasarımında temel amaç sağlıklı bir eğitim için gerekli gün ışığını sınıf ve ortak alanlara mümkün olduğunca sağlayabilmektir.

Okulun içinde bakımı ve temizliği kolay, yıpranmaya karşı dayanıklı, akustik emilim özellikleri yüksek çağdaş malzeme ve detaylar tercih edilmiştir. Yapının dış cepheleri ise çevredeki konut dokusundan ayrışacak ancak zıt düşmeyecek şekilde tasarlanmış, avluya bakan kolların köşelerinde yer alan yangın merdivenleri perfore metal bir doku ile gizlenmiştir.