×

Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi (BTM)

Kategori: Ofis
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2021
İşveren: İstanbul Ticaret Odası
Alan: 20.000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Erhan Yıldız, Gülsev Özbelen Tombuloğlu, Melih Buğra Bıyık, Ozan Çelik Statik: K25 Yapı Elektrik: ERK Proje   Mekanik: Çilingiroğlu Mühendislik

İstanbul’un tarihi yarımadasında, Haliç’in girişine bakan cephede yer alan Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi (BTM), 21. yüzyılın bilgi çağına ve dijital devrime uygun bir şekilde tasarlanmış bir yapıdır.

Tasarımın temelinde şeffaflık, akışkanlık ve esneklik kavramları yer alır. Kullanıcılar için ilham verici ve işlevsel bir çalışma ortamı yaratmak amaçlanmıştır.

Tarihi hanların avlularından ilham alan açık hava kamusal boşluk, hem ticaret hem de iletişim için bir alan sunmaktadır. BTM girişi, Reşadiye ve Yalıköşkü caddelerine eşit mesafede yer alarak kolay erişim imkanı sunmaktadır.

Yansıtıcı yüzeylerle tarihi çevreye uyum sağlayan yapı kabuğu, modern bir estetik sunarken tarihi dokuya da saygı göstermektedir.

Birbiriyle bağlantılı, akışkan ve şeffaf hacimler, kullanıcılar arasında etkileşimi ve bilgi akışını teşvik etmektedir. Dijital çağ ile uyumlu, esnek ve değişime açık mekan organizasyonu, gelecekteki ihtiyaçlara da cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcıların sunum ve eğitim alabileceği Saydam Amfi, bilgi paylaşımı ve öğrenmeyi teşvik eden bir ortamdır.

Çatı terasında ise İstanbul manzaralı bir parkur ve yeşil alanlar kullanıcıların dinlenebilmesi ve şehrin keyfini çıkarabilmesi için tasarlanmıştır.

BTM, geçmişin deneyimi ve bugünün verileriyle tasarlanmış, 21. yüzyılın bilgi girişimcilerine ilham verecek ve bölgeye yeni bir buluşma noktası kazandıracak bir yapıdır.