×

Bayraklı Tower

Kategori: Ofis
Lokasyon: İzmir
Proje Tarihi: 2010-2011
İşveren: Kavuklar - Miray
Alan: 40,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Onur Arat, Erhan Ilıcalı, Mehmet Turunç

Bornova’nın doğusunda, Ankara Caddesi üzerinde yer alan Bayraklı Tower, İzmir Körfezi’ne ve metro hattına yakınlığı ile oldukça cazip bir konumda bulunmaktadır. Bölgedeki ilk yüksek yapı olan Bayraklı Tower’ın kütle tasarımı sırasında etrafındaki kent dokusuna etki eden hâkim rüzgâr ve güneşlenme koşullarını değiştireceği göz önünde bulundurulmuştur.  Yapılan rüzgar analizlerinin sonucu ve binanın önünden geçen yoğun şekilde kullanılan karayolu gürültüsü de dikkate alınarak kule yoldan olabildiğince geri çekilerek konumlandırılmış ve kule formu şekillendirilirken rüzgar analizleri dikkate alınmıştır.

Bayraklı Tower’da sadece çalışanların değil tüm İzmirlilerin kullanabileceği sosyal ve ticari alanlar akılcı bir tasarımla mümkün olanın iki katına çıkarılmıştır. İleride oldukça aktif bir yaya ve ulaşım aksı olacağı öngörülen ana caddede, yayalar için sokak kotunda geniş cepheleri ile büyük mağazaların yer alacağı bir alan ayrılmıştır. Kaldırım sınırından oldukça geriye çekilerek yaratılan küçük meydanın caddede çok önemli bir toplanma ve buluşma mekanı olması öngörülmüştür. Zemin katın üzerinde hem ofis bloğunda çalışanlara hem de tüm İzmirlilere açık olan yemek alanlarının yer aldığı bir sosyal kat tasarlanmıştır. Bu katın uzantısı olan teras ise insanları karayolunun gürültüsü ve karmaşasından uzaklaştıran kısa süreli bir dinlenme alanı olarak tasarlanmıştır. Oldukça geniş olan bu teras alanında farklı eğimli yüzeylerle daha dinamik ve kısmi olarak yeşillendirilmiş yapay bir topoğrafya yaratılmıştır. Bu eğimli yüzeyler, aynı zamanda zemin kattaki mağazalarda geniş ve sıra dışı bir iç mekan yaratılmasına imkan vermektedir.

Platform üzerinde yükselen Ofis bloğu rasyonel bir taşıyıcı sisteme sahip olmasına rağmen kiralanabilir ofis alanlarının farklı büyüklüklerde bölümlenmelerine imkan verecek esnekliğe sahip olacak şekilde planlanmıştır. Her ofisin özel servis alanına sahip olduğu Bayraklı Tower’da kiracılar kendi ofis alanlarına ait bağımsız klima sistemine de sahiptir.

 


Bağımsız otomasyon sistemi sayesinde bina içindeki kullanıcılar harcadıkları kadar enerji bedeli ödeyebiliyor, kendi ihtiyaçlarına göre iklimlendirme yapabiliyorlar. Katlar arasında konumlanmış tüm kiracılar tarafından ortak kullanılan toplantı ve seminer odalarının yanı sıra, SPA ve Spor Salonu ortak kullanılabilir mekanlar olarak kurgulanmıştır. Ofis bloğunun cephesinde dikdörtgen prizmanın alışıldık kütlesi deforme edilerek oluşturulan eğik yüzeyler aynı zamanda iç mekanlarda akustik bir avantaj da sağlamaktadır. Giydirme cam cephelere asılı yatay bronz renkli metal bantlar ise İzmir’in sert güneş ışığının içeri kontrollü bir şekilde alınmasını sağlamaktadır.

Kuledeki bu güneş kırıcı yüzeyler, güney, doğu ve batı cephelerinde sık bir şekilde yer alarak, güneş ışığını kontrollü bir şekilde içeri alırken, kuzey cephede gittikçe seyrekleşerek tamamen yok olacak şekilde tasarlanmıştır. Doğuşundan batışına dek güneşin tüm hareketine şahit olan üç cephedeki güneş kırıcıların bu değişken dokusu aydınlatma senaryosuna da referans vermiştir. Güneşin batışından doğumuna kadar geçen süre içinde otomasyonla kontrol edilen yatay ışık bantları bir döngü içinde kütlenin etrafında ışık şiddeti azalarak bu senaryoyu gece de canlandırmaktadır.