×

Aral Rezidans

Kategori: Konut/Karma
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2018-2018
İşveren: Aral Group
Alan: 21,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Onur Arat, Erhan Yıldız, Sezer Lucian Türkmen

Topkapı E-5 karayolu yakınlarındaki dönüşen sanayi bölgesi içinde yer alan arsada konut ağırlıklı proje üretilmesi gündeme geldiğinde, Kreatif Mimarlık arsanın imar koşullarının verdiği imkanlarla altı farklı alternatif kütle önerisini denedi.

Yatay ve düşey sirkülasyonların en efektif şekilde kullanıldığı, yeterli miktarda ticari alan doğuran, doğal ışık havalandırma ve manzaradan da en uygun şekilde yararlanan arsanın kuzeyine yaslanmış çizgisel blok alternatifi geliştirilmek üzere tercih edildi.

Yol kotundan aşağıda konumlanan ve iki katlı ticari alanlarla çevrili avlu sayesinde civardaki karayolu gürültüsünden korunumlu sakin bir kamusal mekan yaratmak mümkün oldu.

 

Ticari fonksiyonları içeren bazanın üzerinde yükselen 12 katlı konut bloğu ise tek bir düşey çekirdek ile her katta 14 daireyi içerecek şekilde planlandı. Güneye bakan dairelerin her birinde balkonların da tasarlanması ile cephede sakin ve ağırbaşlı ancak monoton olmayan bir düzen elde edildi.

Bölgenin sanayi geçmişine referans vermek için gerek cephede gerekse iç mekân tasarımında endüstriyel bağlama sahip malzemeler, renkler ve dokular tercih edildi. Bu nedenle projenin malzeme paletinde ateş tuğlası, siyah boyalı metal ve alüminyum kullanıldı.