×

Anadolu Holding Genel Müdürlük

Kategori: Ofis Düzenleme
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2012-2013
İşveren: Anadolu Grubu
Alan: 23,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Ayşegül Kapısız, Seda Köseer, Seray Yılmaz, Ayça Önem

Anadolu Holding, Genel Müdürlük birimlerini son dönemde önemli firmaların da ofislerini taşıdığı Ümraniye’de bulunan 23 katlı bir Ofis kulesine taşıma kararı aldığında tasarımını Kreatif Mimarlık’tan talep etmiştir.

Projedeki temel konu; tek bir Holding şemsiyesi altında yer alan farklı ihtiyaçlara sahip şirketlerin beklentilerinin karşılandığı farklı mekânlar yaratma isteğidir. Dolayısıyla giriş ve restoran gibi ortak kullanılan mekanlar Holding kimliğini yansıtırken örneğin bir içecek firması olan Efes’e, tarım firması olan Etap’a ya da inşaat firması olan Anadolu Gayrimenkul’e uygun şekilde her kat için farklı atmosferler kurgulanmıştır.

Her katta ortak buluşma alanları yaratılırken hem bireysel mahremiyet hem de  grup çalışmalarına uygun alanlarının tasarlanmasına dikkat edilmiştir. Kat yerleşimleri tasarlanırken ön cephede açık, yan cephelerde ise kapalı ofisler konumlandırılmış, her çalışanın maksimum derecede gün ışığı alabilmesine dikkat edilmiştir. Kapalı ofislerin açık ofislerle görsel ilişki kurmasına dikkat edilirken bu ofislerde üst düzeyde ses izolasyonu sağlanmıştır.

 

Restoran katının bir şirket yemekhanesi yerine şık bir restoran atmosferi sunması hedeflenerek mobilyalar tasarlanmış, özel tasarım ses yutucu keçe seperasyonlar kullanılmış ve duvarlarda özel sanat eserlerine yer verilmiştir.

 

Ergonomik ofis mobilyaları seçimi yanı sıra aydınlatma konusunda da yine çalışanların konforunu üst seviyede tutacak çözümlerle hem ışık kalitesinin hem görsel estetiğin ön planda olduğu bir tasarım anlayışı benimsenmiştir.

Projenin aydınlatma çözümlerinin dışarıdan bakıldığında bütünsel olarak çözümlenmesi hedeflenmiştir. Bu ek  olarak giriş katı, restoran, ofis katları ve üst düzey yönetim katlarının her birinin kendine özel ambiyanslarının olması estetik ve fonksiyon açısından kullanıcı kadar tasarımcıyı da tatmin etmiştir.