×

Amerikan Hastanesi

Kategori: Sağlık
Lokasyon: İstanbul
Proje Tarihi: 2010
İşveren: Amerikan Hastanesi
Alan: 12,000 m²
Ekip: Aydan Volkan, Selim Cengiç, Ayşegül Kapısız, Özgür Özal, Gülistan Söylemez, Seda Köseer, Seda Çatal, Bahadır Aliabadizade, Veli Fırfır

Amerikan Hastanesi köklü bir yenilemeye karar verince Kreatif Mimarlık ile kademeli olarak yetişkin ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri, kemoterapi üniteleri, onkoloji, nöroloji, nöroşirürji, plastik, KBB, kadın sağlığı, üroloji ve çocuk poliklinikleri, doğum servisleri ve doğum hasta odalarının yenilenmesine başlamıştır.

Yaşayan bir hastanenin içinde tadilat yapmanın gerektirdiği hassasiyet, yeni ihtiyaçlara mevcut alanlar içinde çözüm bulabilmek ve bilinçli bir kullanıcı profilinin beğenisine karşılık verebilmek bu projenin temel esaslarını oluşturmaktadır.

Hijyenik, yoğun kullanımlarda yıpranmaya dayanıklı, 24 saat çalışan bir sistem olduğu dikkate alınarak bakımı çabuk ve kolay yapılacak malzemeler bu yenileme projesinde ana tasarım kararları ile birlikte kullanılmıştır. Yapının gelişen teknoloji ile değiştirilmesi gerekli tüm tesisatları da bu yenileme kapsamında hastaları huzursuz etmeden ve hastane işleyişini en az etkileyecek şekilde planlanmıştır.